Wiosenne nowalijki

Dziś przychodzę do Was z krótkim, ale jakże zdrowym wpisem;-). Za oknem w pełni zagościła wiosna, z czego bardzo się cieszę. Chodzi nie tylko o samą pogodę, ale przede wszystkim o świeże, pachnące nowalijki;-). Szczypiorek o tej porze roku smakuje wybornie. Jednakże, co tu zrobić gdy mieszka się na 6 piętrze w mieście? Wiem, że można iść do warzywniaka ale uwierzcie, że świeżo zerwany szczypiorek to dopiero jest coś pysznego. Tym, którzy tak jak ja lubią „zielone” do pomidora, sprzedam swój patent.

Jeśli macie do dyspozycji balkon możecie urządzić na nim grządki. Najlepiej sprawdzą się w tym celu podłużne donice razem z podstawkami, które są dostępne w każdym sklepie typu Obi czy Castorama. Pamiętajcie o tym, że zanim wsypiecie ziemię do swoich doniczek, należy wywiercić w ich dnach kilka otworów, aby nadmiar wody spływał do podstawek – taka krótka lekcja obsługi doniczki;-). Kiedy nasze doniczki są odpowiednio przygotowane i zapełnione ziemią, czas na sadzenie! Najszybszym rozwiązaniem do uzyskania szczypiorku jest posadzenie cebulek „Dymek” – oczywiście możecie skorzystać z nasion ale uprzedzam, że na efekty musicie znacznie dłużej poczekać. Każdą cebulkę wkładacie do dołeczka zrobionego palcem, ogonkiem do góry. Ważne jest to, aby zachować odstęp około 3 cm między jedną a drugą cebulką. Po kilku dniach podlewania możecie spodziewać się pierwszych efektów swojej pracy. Ja, dodatkowo w kolejnych doniczkach posiałam koperek i pietruszkę. Z moich doświadczeń wiem (tworzę grządki na balkonie już kilka sezonów), że najlepiej jako pierwszą posiać pietruszkę, następnie koperek. Najszybciej rośnie szczypiorek. Mój pierwszy szczypiorek w tym roku został zerwany o godzinie 6 rano i powędrował na domowy chlebek z masłem, pomidorem i ogórkiem – mniam.

Dla niektórych ten wpis może wydawać się banalny, dziwny lub mało ambitny. Nie wszyscy muszą znać się na wszystkim i może akurat Tobie spodoba się patent na nowalijki z własnego, balkonowego ogródka.

Pozdrawiam Was wiosennie.  

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *